Kastrácia / sterilizácia

Kastrácia psa / streilizácia fenky.

Čo je sterilizácia fenky a kastrácia psa?

Je to zákrok, pri ktorom sa fenkám chirurgicky odstránia (u nás) maternica aj vaječníky (tzv. ovariohysterektómia) a psom semenníky.

Prečo kastrovať/ sterilizovať?

  1. zabráni sa nechcenej gravidite
  2. u feniek sa znižuje riziko vzniku nádorov mliečnej žľazy o viac ako 90% pred 1. háraním, o 30% ak sa sterilizuje po 1.háraní a vo vyššom veku sa tak aj predchádza hnisavému zápalu maternice- pyometre
  3. fenky už nehárajú, tj. nešpinia, nelákajú iných psov (samcov), neutekajú za samcami, …
  4. nevzniká tzv. falošná gravidita (pseudogravidita), kedy sa fenky chovajú akoby boli gravidné, tvorí s mlieku podobný sekrét v mliečnej žľaze a často dochádza k jej zápalom…
  5. psy samci sa menej túlajú a stávajú sa menej agresívni (štatisticky 60 – 80% pohryznutí človeka je spôsobených nekastrovanými psami), zníži sa potreba teritoriálného značkovania močom a tiež riziká ochorení prostaty, či perineálnych hernií
  6. zvieratá sú viac oddané majiteľovi
  7. zvieratá sa dožívajú vyššieho veku

Kedy je najvhodnejšie vykonať kastráciu/ sterilizáciu?

Odporúčame vykonať tento zákrok tesne pred prvým háraním, vo veku cca 6-7 mesiacov, no dá sa vykonať i neskôr, kedykoľvek v živote. Mimo obdobia vakcinácie ( najskôr mesiac po)

Ako to celé prebieha?

Majiteľ sa telefonicky alebo osobne s nami dohodne na najvhodnejšom termíne. V deň zákroku prinesie zvieratko nalačno (6-12 hodín hladovka), pred zákrokom sa urobí kompletné klinické vyšetrenie a odporúčame i predoperačné vyšetrenie krvi (ktoré môže odhaliť skryté problémy a mnohokrát zachrániť zvieraťu život). Potom (ak sú výsledky v poriadku) majiteľ u nás svojho miláčika nechá a po zákroku bude telefonicky oboznámený o čase, kedy si môže preňho/pre ňu prísť. Po príchode, dostáva majiteľ kompletné inštrukcie na domov (ako sa o svojho miláčika doma starať, kedy dať piť, jesť, kde udržovať pacienta po zákroku) s termínom kontroly a to všetko slovne, i na formulári, tzv. „Postanestetické inštrukcie pre majiteľa“ .

Na čo treba dávať po kastrácii / sterilizácii pozor?

Vzhľadom na to, že sa zníži produkcia pohlavných hormónov, dochádza k spomaleniu metabolizmu (spotreba energie sa zníži o cca 30%) a apetít sa môže zvýšiť, čo znamená, že ak sa zvieratku dáva jedlo neobmedzene, rýchlejšie priberie. Je mýtus, ak sa hovorí, že zvieratko pribralo, lebo je sterilizované / kastrované. Príčina je v nevhodnom krmive a hlavne v neobmedzenom podávaní krmiva, no nie v zákroku!!! Preto odporúčame nasadenie krmiva pre sterilizované fenky / kastrovaných psov (s nižším obsahom tukov), žiadna ľudská strava (z kuchyne) a hlavne dodržiavanie pohybu (pravidelné vychádzky von, mimo vlastný domov), lebo ako sami najlepšie vieme, ak sa nebudeme hýbať, aj najlepšia diéta nám nepomôže zdravo schudnúť alebo si udržať primeranú hmotnosť!

Takže…smelo do toho, vám, majiteľom to ušetrí mnoho problémov a vašim miláčikom kopec trápenia sa. Neváhajte sa na nás obrátiť, radi vám poradíme a pomôžeme.